Kometa na počátku roku 2023

Na obloze se po delší době může objevit kometa pozorovatelná pouhým okem. Jde o kometu označenou C/2022 E3 (ZTF), která byla objevena 3. března 2022 robotickou přehlídkou Zwicky Transient Facility (ZTF).

Více ...

Předvánoční hvězdná překvapení

Na prosincové obloze můžeme najít směsku podzimních souhvězdí, která jsou ještě krásně pozorovatelná večer. Celé noci pak dominují souhvězdí zimní a nad ránem se už můžeme kochat dokonce i souhvězdími jara. V první polovině prosince by se nám však mohlo poštěstit zahlédnout kometu C/2021 A1 (Leonard) nebo meteorický roj Geminidy.

Více ...

Planetárium online - tajemná blikající hvězda

Jasná noční obloha nabízí překrásný pohled na tisíce zářivých hvězd. Jedna mezi všemi je ale ta nejjasnější. Navíc si ale můžeme všimnout, že jakoby poblikávala a měnila barvy. Proč? Více v dalším animovaném povídání.

 

Planetárium online - Hvězdy na přelomu roku

Konec roku nám přinese spoustu zajímavých nočních nebeských úkazů. Můžeme se těšit na meteorické roje i konjunkci dvou největších planet. Více už ve videu z cyklu Planetárium online.

 

Planetárium online - Chodí hvězdy spát?

Čtvrté animované povídání z cyklu Planetárium online je určeno přímo pro dětské publikum. Tak schválně, chodí hvězdy přes den spát? Co děti asi odpoví?

 

Planetárium online - Jarní komety

Třetí animované povídání z cyklu Planetárium Most online se poohlédne po nejkrásnějších jarních kometách.

Planetárium online - Co létá na obloze

Další animované povídání ukáže, co vše můžeme vidět létat nad našimi hlavami.

Planetárium online - hvězdy večera

Pokud už se doma nudíte, zkuste něco nového.

Planetárium Most si pro Vás připravilo animované povídání o hvězdách večera. Příjemné a krásné povídání Vás provede celou aktuální noční oblohou a vyzdvihne zajímavé hvězdy i souhvězdí.

Pokud nová záliba/koníček stojí ze začátku pouze cestu na balkón, tak to není zase tak hrozné ne?